Kuidas sulle meeldiks, kui sa ei pea enam kunagi kaubanduskeskuse juures pakiautomaadis käima, vaid pakk tuleb sulle koju kätte, ilma, et peaksid sel ajal kodus olema? See pole enam kauge unistus, vaid Eestis käegakatsutav reaalsus.
Uute lahenduste kõrval jätkavad võidukäiku ka ülimalt populaarsed pakiautomaadid, mille valikusse tuleb sel aastal lisa.
Ka pakiautomaati saab paremaks teha
Hinnanguliselt kuni 80% e-ostudest tellitakse pakiautomaati. Meie turul on kolm suur tegijat – Omniva, Itella ja DPD.
Nende kõrvale on sel aastal aktiivselt tulemas Venipak, lubades suve lõpuks paigaldada üle 150 uue pakiautomaadi. “Uued pakiautomaadid tulevad piirkondadesse, kuhu enim pakke tellitakse. Sinna, kuhu need esialgu ei jõua, plaanime laieneda pakipunktidega, kust saab samuti mugavalt tellitud kauba kätte,” räägib Venipaki müügidirektor Martten Kaldvee.
Venipaki suurim innovaatilisus seisneb paki kättesaamise kiiruses. Ettevõte väidab, et paki saab kätte vaid mõne sekundiga. Automaadi juures tuleb skaneerida SMS-iga saadud QR-kood ning pakiautomaadi uks avaneb automaatselt. “See on uuenduslik lahendus, mis võimaldab kontaktivabalt ja mugavalt saadetis kätte saada,” sõnab Kaldvee.
Isiklik pakiautomaat sinu hoovis
Pakiautomaatidest saab tellitud kauba kätte kiirelt ja mugavalt, kuid kas poleks veelgi toredam, kui pakid tulevad “ise koju kätte”?
Mais teatas Omniva, et on omandanud Parcelsea nutipostkastide võrgustiku Eestis. Nutipostkast on isiklik pakiautomaat, mis võtab koju tellitud pakid sinu eest vastu ning võimaldab ka pakke nutipostkastist välja saata, näiteks e-oste tagastades. Teenust saavad juba praegu kasutada nii era- kui ka ärikliendid ning Omniva juhatuse esimehe Mart Mägi sõnul on nõudlus selle järele suur.
“See sobib inimesele, kes väärtustab aega, mugavust ja turvalisust,” sõnab ta. “Postkast asub kliendi kodu ukse juures ning sinna on 24/7 ligipääs. Klient ei pea enam kulleri saabudes kodus olema ega paki kättesaamiseks kellegagi suhtlema.”
Hea on teada, et ka kortermaja elanikud saavad sellist mugavusteenust kasutada. Lisaks on tulemas eraldi teenus, mis on mõeldud mitmele leibkonnale. “See on teenus, mille raames saavad nutipostkasti kasutada lisaks kortermaja elanikele ka paarismajaelanikud või korteriühistud, jagades kuutasu kahasse.”
Nutipostkastid on avatud kõigile ettevõtetele, kes kullerteenust pakuvad. Oluline on teada, et klient tasub iga saadetise pealt kullerteenuse tasu, kuid valides Omniva teenuse on tasu väiksem. “Valides tarneks Omniva pakiautomaadi, tasub klient näiteks kullerteenuse 6 euro asemel vaid 3 eurot – see on märgatav võit,” rõhutab Mart Mägi Omnivast.
Juhita auto toob paki koju
Lisaks on Omnival nutipostkastide kõrval testimisel veel üks innovaatiline teenus – isesõitvad autod.
Tallinna külje all Tiskres käibki pilootprojekt, mille käigus testitakse autonoomset sõidukit. Auve Tech Iseauto keskendub paki kättesaamise viimasele etapile ehk kullerteenusele ning on vajadusel liikuv. Iseliikuva pakiautoga viiakse kliendile saadetis kohale olenemata sellest, kas tal on nutipostkast või mitte.
Kas tulevik ongi “neljarattalise kulleri” päralt? Mägi sõnul on siin veel mõned agad. Testimise käigus saadakse tagasiside teenuse ja erinevate detailide kohta. “Kõik oleneb sellest, kui suur on nõudlus ja millised on pakutavad tehnilised lahendused,” räägib ta. “Otsused koostöö ja detailide kohta selguvad tulevikus.”
Tänu tehnoloogia arengule on pakkide saatmine ja kättesaamine muutunud üha mugavamaks. Kogu protsess on järjest efektiivsem, jättes kauplejale ja tarbijale üha enam vaba aega. Millised on järgmised revolutsioonid? Kas peagi näeme Eestis ringi lendamas pakidroone? Ka seda on maailmas juba proovitud…