Ajalooline tagasivaade: kolme töötajaga alustanud firmast sai Baltikumis ilma tegev Paysera

Payserast on 20 aastaga saanud rahvusvaheline firma.Foto: Paysera

2004. aastal Leedus tegevust alustanud ja tänaseks üheks Baltikumi juhtivaks fintech-ettevõtteks kasvanud Paysera tähistab 20. tegevusaasta täitumist. Üle maailma töötab Payseras rohkem kui 500 inimest. Kuhu on aga selle ajaga jõutud? 

Alustati kolme töötajaga (2004–2009)

Kolme töötajaga alustades tõi Paysera 2006. aastal turule oma esimese toote, mokejimai.lt. Algselt kandis ettevõte nime Elektroniniai verslo projektai (Elektroonilised äriprojektid) ja hiljem sai neist EVP International.

Tehnoloogia areng ja turul laienemine (2009–2014)

Aastatel 2009–2014 tegi Paysera suure sammu rahvusvahelise haarde suunas. 2013. aastal laienes ettevõte Lätti, mis oli esimene suur samm Baltikumi fintech-turul. 

2014. aastal toimus oluline muutus – ettevõtte nimi muudeti Payseraks – ning samal aastal käivitas ettevõte ka mobiilirakenduse, mis tõi kaasa suurema mugavuse ja ligipääsetavuse klientidele. Ühtlasi avas Paysera kontorid Leedu linnades Alytuses ja Kaunases.

Üks ettevõtte suuremaid edulugusid sellel perioodil oli see, et alates 2015. aastast said Paysera kliendid kasutada Visa kaarte ja käivitati Paysera Tickets platvorm, mis muutis oluliselt piletite ostmise ja müümise kogemust. Need lahendused aitasid ettevõttel kindlustada oma positsiooni innovaatiliste makselahenduste pakkujana.

Rahvusvaheline haare laieneb (2014–2020)

2014. aastal alustas Paysera aktiivset laienemist ka väljaspool Baltikumi. 2016. aastal loodi partnerlussuhted Bulgaarias, millele järgnes uue partneriga koostöös klienditoekeskuse avamine Eestis 2019. aastal. Samal aastal astus Paysera olulise sammu ka Lõuna-Euroopasse, kui Rumeenia partnerid alustasid oma tegevust. Kuigi 2020. aasta oli globaalse pandeemia tõttu paljudele ettevõtetele keeruline, suutis Paysera siiski saavutada märkimisväärse verstaposti, saades Kosovos e-raha asutuse litsentsi.

Uued teenused ja tehnoloogiad (2016–2019)

2016–2019 oli Paysera jaoks aktiivse tootearenduse periood. Selle aja jooksul toodi turule mitu uut teenust, sealhulgas IBAN-kontod ja maksete algatamise teenus (PIS), mis tõi ettevõttele palju uusi kliente ja suurendas kasutajate rahulolu. Samuti hakati pakkuma SEPA välkmakseid, mis võimaldab teha rahvusvahelisi makseid kiiremini ja tõhusamalt.

Ettevõtte sertifitseerimine PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) sertifikaadiga tõi kaasa veelgi suurema usaldusväärsuse ning klientide andmete kaitse tugevnemise. Lisaks käivitati kontoteabe teenus (AIS) ja võimalus teha makseid Google Pay ja Samsung Pay kaudu, mis näitas Paysera tugevat tehnoloogilist võimekust ja arengusuunda mobiilimaksete valdkonnas.

Kiire reageerimine kriisiolukorras (2019–2021) 

COVID-19 pandeemia tõi kaasa mitmeid väljakutseid ettevõtetele üle kogu maailma, kuid Paysera suutis kiiresti kohaneda. Ettevõte võttis sujuvalt kasutusele kaugtöö süsteemi ning jätkas innovatsiooni arendamist ka rasketel aegadel. Üheks suuremaks saavutuseks oli Shopify platvormiga koostöö alustamine, mis avas uued võimalused e-kaubanduse ettevõtetele.

Pandeemia ajal võeti kasutusele ka kullaga kauplemise funktsioon rakenduses, mis näitas Paysera mitmekülgset lähenemist rahvusvahelisele finantsturgudele. Samuti toodi turule AI-põhine kliendikontrolli süsteem, mis aitas ettevõttel hallata kasvavat klientide hulka ja tugevdada turvalisust. Innovatsioon ei piirdunud sellega – Paysera rakendus tehti kättesaadavaks ka Apple Watchi kasutajatele ning kasutusele võeti süsteemide töö kontrollimiseks Staatuse leht.

Tulevikku vaatav fintech (2021–2024)

Paysera tähistas oma 18. tegevusaastat olulise sammuga – ettevõte uuendas visuaalset identiteeti, et kajastada kasvu ja rahvusvahelist laienemist. 2023. aastal võitis ettevõte Fintech Public Vote’i auhinna, mis kinnitas Paysera juhtpositsiooni fintech-maailmas.

Üle 500 töötajaga ettevõte jätkab uute teenuste väljatöötamist ja turule toomist. Üks olulisemaid uuendusi oli sularaha väljavõtmise teenuse käivitamine ning pangalitsentsi saamine Gruusiasse laienemiseks. Lisaks pöörab Paysera suurt tähelepanu jätkusuutlikkusele, investeerides taastuvenergiasse ning ostes Leedus päikese- ja tuuleenergiajaamu.

Mida toob tulevik?

Paysera edulugu jätkub ka pärast 20. aastapäeva. Ettevõte on pühendunud uuenduslike makselahenduste pakkumisele ja rahvusvahelise haarde laiendamisele. Järgmised 20 aastat tõotavad tulla sama dünaamilised ja innovatsioonirohked kui möödunud kümnendid. Paysera meeskond on kindel, et nad suudavad jätkuvalt pakkuda tipptasemel teenuseid ja lahendusi, mis vastavad aina kasvavatele turu ootustele.

Tulevik on helge – Paysera jätkab makselahenduste uuendamist ja uutele turgudele laienemist, olles valmis uueks peatükiks fintech-maailmas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Telli siit e-kaubanduse uudiskiri!

E-kaubanduse nädala olulisemate uudiste ja põnevamate lugude uudiskiri!