Üks tähtsamaid ettevõtja omadusi on õige ja kasvule suunatud mõttelaad ehk mindset. Kui sa alustad ettevõtja karjääri vale “mindset’iga”, siis võid üsna pea leida end ummikus ning äritegevus liigub allamäge.
See aga ei tähenda kohe halba, sest see õpetab sind ja suunab varsti õigete tegevusteni.
Õige mindset (mõttelaad/mõtteviis, kasutan järgnevalt ainult sõna mindset) on absoluutselt iga ettevõtja suure edu alus.
Kui leida midagi ühist maailma tuntud äripersoonides, nagu näiteks Bill Gates Microsoftist, Steve Jobs Apple’ist, Sam Walton Walmartist või hoopis Michael Jordan, siis on see edule suunatud mindset. Kõik, mida nad teevad, on seotud nende eduga.
Näiteks Bill Gates on öelnud, et ta ei võtnud kahekümnendates eluaastates absoluutselt mitte ainsatki vaba päeva, ja ta ütles seda rõhutatult.
Mindset on äris väga tähtis
Sul võib olla väga hea toode või idee, kuid see ei tähenda automaatselt edu. Suurepärased tulemused saavutasid eelnimetatud inimesed õige mindset’iga.
Ettevõtlusega alustades ootavad sind ees pingelised ajad. Jah, on ka erandeid, aga enamik pingelisest etapist siiski ei pääse.
Tagasilöögid võivad olla äärmiselt motiveerivad. Edukad ettevõtjad ei pruugi karta läbikukkumist ja äpardumist, aga kindlasti see neile ei meeldi. Kui äpardumine on jõudnud silmapiirile, siis edukas ettevõtja teab, mis ja kus kohas pidurit tõmmata või muuta ärisuunda ja äritegemise praktikaid või … üldse äpardunud äri edasi müüa/likvideerida.
Suured ninad ärimaailmas on öelnud, et tihti on nad kõige motiveeritumad siis, kui asjad on halvasti ja taguots n-ö põleb. See tuleb nende mindset’ist. Tagasilöök võib olla see stiimul, mis asjad jälle õigesse rütmi lööb ja äri õitsengule viib.
Tagasilöök võib alati olla võimalus kasvuks
Loodetavasti ei alustanud sa oma äri lootuses, et sellest tuleb libe sõit, ilma ühegi takistuseta. Äri ise ennast ei kanna ja ärimaailmas on tormid täiesti tavapärased, mis kindlasti ka sinu äriinnukust ja tahet proovivad raputada.
Ärimaailmas on hulgaliselt näiteid väga edukatest ärimeestest ja -naistest, kes on avalikult rääkinud oma tagasilöökidest ja läbi raskuste edu saavutamisest. Raskused on paratamatult üks elu ja äri osa, millest sina ärialustajana õppida võid.
Samuti võid õppida teiste vigadest, lugedes ärimaailma tippude elulooraamatuid. Ärimaailm on paraku selline, kus ka kõige kõvemad tegijad leiavad end alatihti kuristiku põhjast ja põhjas olles ei ole aega pead norgu lasta.
Siin on link äriraamatutele, mis 100% mõjutavad su äriedu, kui sa nendes olevat infot oma ettevõttes praktiseerid.
Kui oled ennast parasjagu leidmas kuristiku põhjast, siis tea, et sellel on ka päikselisem pool: alt saab ainult ülespoole liikuda ja kasvõi uuesti alustada.
Näe halvas head
Tihti on hirm vigade ja tagasilöökide ees on suurem, kui viga või tagasilöök kahju teha võib. Inimene kipub oma fantaasiates vigu üle tähtsustama ja reaalne pilt on hoopis teine. Ettevõtja omaduste hulka peab kuuluma oskus näha head ka halvas.
Vähemalt on tagasilöögist alati õppida, et teinekord paremini teha. Mida varem sa seda mõistad, seda parem. Siis on sinus kinnistunud teadmine, et tulevikus lähevad asjad paremini, kui oma vigadest õpid. Ja ära kunagi kaota silmist sihti, miks sa ettevõtjaks hakkasid ja kes sa ettevõtjana oled ning olla tahad.
Kõige lihtsam on alla anda, aga see ei vii sind sinna, kuhu soovid jõuda. See, kuidas sa reageerid ootamatutele ja keerulistele olukordadele, on kinni kõik sinu mõttemaailmas.
Me teame kõik kedagi, kes on töönarkomaan. Ta on valmis töötama 18h+ päevas. Siin lehel saad testida, kas sina oled töönarkomaan. Aga sellest ei ole kasu, kui sa ennast kiiresti läbi põletad.
Loomulikult on iga ettevõtja üks suurimaid relvi ka töötahe ja teistest rohkem tegemine. Nagu Gary Vaynerchuk (sotsiaalmeediaguru) siin videos ütleb, on see tema ainuke “käik“, ta lihtsalt töötab teised üle.
Peale selle on väga oluline teha tööd targalt. Kõik inimesed oskavad olla hõivatud millegagi. Aga mingi asi peab olema oluline. Kui vaatad iga 10 minuti tagant e-kirju, siis see võtab sinu päevast kaks tundi, aga kasu ei too. Väga oluline on teha õigeid asju!
Ettevõtjana võid sa tegelikult teha, mida ise tahad. Sul ei ole ülemust, kindlat tööaega jne. See aga töötab sinu kahjuks. Sinu edu alus on distsipliin ja väga suur vastutus selle ees, mida sa teed. Vabadus tuleb koos vastutusega.
Sea eesmärgid ja tee plaan nende saavutamiseks
Ilma plaanita on igasugune tegevus juba eos läbi kukkunud. Samal ajal pead sa võtma vastutuse klientide, oma töötajate ja äripartnerite ees.
Ainuüksi sellega, et oled valmis võtma vastutuse kõiges, mida teed, toob sulle kindlasti pikas perspektiivis edu.
Hoia ego madalal
Seda sellepärast, et ettevõtlusega alustades leidub alati inimesi, kes teevad sind maha, proovivad sind õigelt rajal kõrvale juhtida, ütlevad, et see, mida sa teed, on täiesti lootusetu.
Need inimesed ja nende väljaütlemised ei tohi sind kõigutada, sest sul on olemas plaan ja tahe see ellu viia.
Kas sinus on peidus ettevõtja?
Ettevõtja isikuomadused, mis on suunatud kasvule/arengule
- Ebaõnnestumine on võimalus areneda ja kasvada
- Ma saan kõike õppida
- Väljakutsed aitavad mul areneda
- Minu pingutus ja suhtumine määravad minu oskused
- Tagasiside on hea ja edasiviiv
- Teiste edu inspireerib mind
- Mulle meeldib uusi asju õppida ja proovida
Ettevõtja omadused, mis on omased kinnistunud mindset’ile/mõttelaadile
- Ma jään selle juurde, mida ma oskan ja tean
- Tagasiside on lihtsalt isiklik kriitika
- Kui ma kukun läbi, siis annan alla
- Potentsiaal on kindlaks määratud
- Mulle ei meeldi väljakutsed
- Ma kas saan sellega hakkama või ma ei saa sellega hakkama
- Ma ei saa oma oskusi arendada
Allikas: Veebihai
Ego hakkab ennast automaatselt kaitsma ega lase keskenduda olulisele ning edasi liikuda. Sa tead oma väärtust ja olles avatud mõtlemisega, aktsepteerid tõsiasja, et kõigile ei saagi meeldida, ning liigud edasi, tagasi vaatamata.
Sa pead olema valmis kohanema ja tegema seda kiiresti. See ei tähenda seda, et sa oma põhiväärtused või idee kaotaksid, sa lihtsalt kohandud muutustega.
Sageli on väga raske leppida sellega, et ei saa liikuda rada mööda, mille nimel on nii kõvasti tööd tehtud. Jälle on ego mängus. Aga muutustele avatud mõtteviisiga võtad sa iga väljakutset või muutust kui võimalust midagi veel paremini teha, midagi igast uuest olukorrast õppida.
Raha ja kasumi teenimine on peamine
Ärikeskkond ja ettevõtlus on väga kiiresti muutuv valdkond, kus ellujäämiseks pead õppima muutustega toime tulema. Need peavad sulle lausa meeldima hakkama. Muutused toovad alati välja uusi võimalusi arenguks, kuigi esialgu ei pruugi nad sellisena tunduda.
Vastupidiselt eelnevas lõigus mainitud egole on vaja siiski ka natuke mittealtruistlikku mõtlemist. Sa ei tohi häbeneda seda, et sinu ainus eesmärk ettevõtluses on raha teenimine.
Kuidas sa hiljem raha kulutad, on sinu enda asi, aga eesmärk oma rikkust kasvatada peaks olema iga ettevõtja peamisi eesmärke, vähemalt esialgu.
Mindset, mis väärtustab materiaalseid eesmärke, on vajalik isegi siis, kui see tundub kõrvaltvaatajatele egoistlik. Sa ju ei alustanud ettevõtlusega kellegi teise pärast, vaid ikka sellepärast, et oma majanduslikku heaolu parandada.
Ja nii seagi raha ja kasumi teenimine oma ettevõtlusega alustamise põhjustes kõrgele kohale.
Fixed mindset (kinnistunud mõtteviis)
Teaduslikud uuringud ja näited reaalsest elust näitavad, kuidas mindset (mõtteviis) ning arusaamine oma intelligentsist ja enda oskustest on võti eduni.
Kinnistunud mõtteviisiga inimesed väldivad väljakutseid, isegi kui nad on tegelikult andekad. Samuti kaotavad nad huvi, kui asjad lähevad raskeks. Nad ei ole valmis arenema ega õppima.
Kinnistunud mõtteviisiga inimesed arvavad, et nende karakter, intelligentsus ja loomingulised võimed on staatilised ning et neid ei saa muuta.
Growth mindset (arengule/kasvamisele avatud mõtteviis)
Arengule avatud mõtteviisiga inimesed on valmis õppima ning nad õpivad ja arenevad iga päev.
Kasvamisele avatud mõtteviisiga inimene üldiselt teab, mis on ta kirg ja kired ning mida ta elult tahab. Ta on lihtsalt avatud elu võimalustele, ka võimalustele, mis avanevad talle ärimaailmas.
Nad on valmis vastu võtma uusi väljakutseid ja nendest ka õppima. Ebaõnnestumises nähakse potentsiaali õppida uusi asju ja areneda.
Need kaks mõtteviisi avalduvad ja kinnistuvad juba väga noores eas. Seetõttu proovi alati oma lastega olla motiveeriv ja anna neile tegevusi, mis neid arendavad. Meie suhtumine edusse ja ebaõnnestumistesse määrab ära selle, kui õnnelikud me oleme.
Siit leiate veel head lugemist nende kahe erineva mõtteviisi kohta: Fixed vs. Growth: The Two Basic Mindsets That Shape Our Lives.