Motivatsioonikriis: 10 kasulikku nippi, kuidas ka rasketel hetkedel end tegutsema utsitada

Veebihai jagab nippe, kuidas rasketel hetkedel motivatsiooni leida.Foto: Shutterstock

Motivatsioonist on palju räägitud. Lihtne on seada eesmärke ja tegutseda, kui tahet on kuhjaga. Raskeks läheb siis, kui meid tabab motivatsioonikriis.

Kas kujutaksid ette, kuidas Elon Musk kolmapäeva hommikul äratust mitu korda edasi lükkab, mõeldes, et täna kohe üldse ei viitsi tööle minna? Või Alar Karis?

See võib küllaltki veider vaatepilt olla, kuidas emb-kumb neist, pidžaama seljas, hommikul telekat kinni ei suuda panna, sest töötamise tuju lihtsalt puudub. Paraku on just see väga paljude ettevõtjate ja palgatööliste reaalsus.

Kui motivatsioonikriis tuleb, siis osad on sellest üle, kuid teised suudavad end vaid suurte raskustega kokku võtta. Kui tunned, et viimane on tuttav tunne, siis on aeg mõelda välja strateegia, kuidas sellest jagu saada, et motivatsioon päris aurude peal ei peaks jooksma.

Veebihai tutvustab sulle kümmet efektiivset viisi motivatsiooni taasleidmiseks.

Keskendu eesmärkidele

Võib-olla pole sinu seatud eesmärgid piisavalt olulised, suured, või vastupidi, need on hoomamatult suured. Eesmärgid peavad olema tähendusega ja käegakatsutavad, et motivatsioon nende saavutamiseks oleks piisavalt suur. Vastasel juhul puudub igasugune põnevus ja väljakutse nende ees.

Edukad inimesed seavad ühe või kaks pikemat (1–5-aastast) eesmärki ja terve portsu lühikesi eesmärke. Pikad eesmärgid hoiavad sädeme silmis, samal ajal hoiavad lühikesed eesmärgid (ja nende saavutamine) motivatsiooni kõrgel.

Hoia oma mõtted tegevuses, samal ajal hoia siht ka suurematel eesmärkidel.

Veeda aega oma klientidega

Kliendikohtumised on head, kuid kui paljud meist klientidega siiralt aega koos veedavad? Pole eriti motiveeriv istuda pikki päevi oma kolleegide seltsis ja kontori mugavustsoonis. Selline argipäeva rutiin tuleks lõhkuda!

Oma klientidega aega veetes tuletame endale meelde, mis on nende jaoks oluline ning ka enda töö omandab seejuures uued väärtused: teame kellele, miks ja mis eesmärgiga me töötame.

Kui tekib tunne, et eesmärk või taju oma töö osas on kadumas, siis tasub veeta aega oma lõpptarbijate ja miks mitte töölistega. Kui on tunne, et sellest ei võida midagi, siis paremad kliendi- ja töösuhted saab sellest igal juhul.

Püstita endale isiklik siht ja missioon

Nii nagu igal ettevõttel peaks olema eesmärk ja nägemus, võiksid need olla ka töölistel. See aitab panna paika suuna, raamid, kultuuri ja põhjapanevad väärtused. Kuigi see aitab suuna määrata, jääb motiveerimisel pelgalt missioonist väheks. Isiklik missioon peab käima käsikäes mitmetasandiliste eesmärkidega (pikad + lühikesed).

Kirjuta need eesmärgid endale märkmikusse, et oleks võimalik neid igapäevaste tegemistega siduda.

Kas sihid on paigas? Veebihai soovitab seada nii pika- kui lühiajalisi eesmärke.Foto: Shutterstock

Leia aega iseendale

Nii karjääris kui oma äris ülespoole pürgimine võib neelata kogu aja. Kui juba kord selle oravaratta sees olla ja “tulekahjusid” kustutada, siis läheb aeg halastamatu kiirusega. Päevadest saavad nädalad ja nädalatest aastad. Keegi meist pole töömasin ja töö ilma puhkuseta muudab meid tuimaks. Pealegi, puhanud pea on värskeid mõtteid täis.

Tuleb leida regulaarselt vabasid hetki oma lähedastega aja veetmiseks või meelepärase hobiga tegelemiseks. Ära loovuta neid hetki töö vastu, sest ühel hetkel saab see aeg lihtsalt otsa ja need “tulekahjud” jätkavad endiselt süttimist.

Tähista oma võite

Öeldakse ikka, et “Pane alati edasi!”, kuid teinekord on hea ka saavutustele tagasi vaadata. See aitab motivatsiooni taasavastada ja annab jõudu edasiste takistuste ületamiseks. Oma võite tuleb tähistada. Pealegi, hea on vaadata, kui pikk maa on juba läbi käidud ja millistele raskustele vastu seistud.

See on natuke nagu vana koolipilti vaadata ja meenutada möödunud aegu – meenuvad nii väljakutsed, raskused kui ka õnnehetked. Mõtle, kuidas mõne aasta pärast võiksid samamoodi tehtule tagasi vaadata.

Nõusta teisi alustavaid spetsialiste ja ettevõtjaid

Paremat tunnet kui teiste aitamine ja nõustamine on tõenäoliselt üsna raske leida. Lisaks heale tundele aitab see reaalsustaju joonde seada, sest teiste raskused ja takistused on ilmsed, ja teinekord liigagi tuttavad. Samuti võimaldab see teatud tarkusi ja nippe korrata või meelde tuletada. Võib-olla inspireerivad teiste otsused ennastki muudatusi läbi viima?

Nõustamisega saab alustada erinevatel veebilehtedel, kus otsitakse igat sorti spetsialiste. Alati võib vabatahtlikuna oma kogukonda aidata või oma teadmisi alustavale ettevõtjale pakkuda.

Loo endale rutiin ning täienda seda pidevalt

Pole paremat harjumuse kujundajat, kui seda on stabiilne rutiin. Kui rutiin võib ühest küljest olla igavuse ja ärrituse tekitaja nr 1, siis teisest küljest, võib see anda juurde head tunnet. Mõnel päeval ei viitsi trenni minna, kuid samas on peale treeningut hea tunne, eks?

Tee oma rutiin meeldivaks ja samal ajal produktiivseks. Siis ei tunne sa igavust ja naudid igat päeva. Rutiin ei pea alati samaks jääma, seda võib aeg-ajalt täiendada, kärpida või koguni ringi teha.

Loo endale rutiin, millest hoiad kinni. Näiteks käi trennis, loe raamatut või harrasta hommikusörki.Foto: Shutterstock

Ümbritse end inspireerivaga

Selleks võib olla inspireeriv töökeskkond või miks mitte tellida inspiratsiooniks mõni hea meediaväljaanne. Näiteks võid kuulata TED-kõnesid, kuulata podcast’e või otsida YouTube’ist motiveerivat sisu. Leia igas päevas aega enda täiendamiseks ja inspireerimiseks.

Ümbritse ennast oma ala asjatundjatega, arvamusliidritega ja inspireerivate ideedega.

Panusta oma kogukonna arengusse

Ühe hakkaja inimese või ettevõtja panust kohalikku keskkonda on lihtne alahinnata, sest paljud meist ei ole sellega kunagi tegelenud. Eestis on kümneid tuhandeid väikeettevõtjaid, kes ühel või teisel viisil panustavad Eesti arengusse. Vabatahtlike toega oleks see panus kordades suurem.

Kogukonna arenedes paraneb kõigi selle liikmete elukvaliteet. Samuti suureneb motivatsioon tegutseda, sest tulemused tõestavad, et eesmärgid on teostatavad.

Ära tee kõike üksinda

Ettevõtliku inimese teekond kipub teinekord üsna üksildane olema. See aga ei tähenda, et kogu teekond ühe-mehe-bändi moodi ettevõtmine peaks olema. Kindlasti mitte.

Loo endale toetajate ja mentorite võrgustik, kelle poole vajaduse korral abikäe (või aju) saamiseks pöörduda. Kõike üksi tehes ei jää piisavalt aega endale meelepäraste eesmärkide saavutamiseks.

Motivatsioon ei ole staatiline osa meie elus – see lainetab nagu meri. Õnneks saame seda nutikalt mõne nipiga mõjutada, et seda oleks meie elus rohkem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Telli siit e-kaubanduse uudiskiri!

E-kaubanduse nädala olulisemate uudiste ja põnevamate lugude uudiskiri!