Fintech ja tema veidrad sõbrad: teeme selgeks, mida tähendavad netipanganduse olulisemad lühendid!

Netipanganduses on kasutusel palju lühendeid, mis võivad algul keerulised näida.Foto: Shutterstock


Finantstehnoloogiast ei saa üle ega ümber kasvõi poes saia eest makstes. Teeme selgeks, mida tähendavad kõik need mõisted ja lühendid, mida seal kasutatakse.  

Fintech

Alustuseks tuleb ilmselt lahti seletada, mida tähendab üldse “fintech”. See on kahe sõna – finants ja tehnoloogia – kombinatsioon. Need kaks sõna kombineerituna tähendavadki lihtsat finantsjuhtimist tehnoloogia abil.

PSD2 ehk Avatud pangandus

Avatud pangandus kohustab pankadel jagada kliendi andmeid teiste ettevõtete või rakendustega reaalajas, seda loomulikult kliendi loal. See tähendab, et klient saab raha paremini hallata, võrrelda tooteid ja avastada uusi teenuseid. Näiteks võib kulutuste jälgimiseks linkida oma konto eelarve koostamise rakendusega. See tagab klientidele rohkem valikuvõimalusi ja potentsiaalselt paremaid teenuseid rahaasjade haldamiseks ja maksete tegemiseks. Samuti suurendab PSD2 maksete turvalisust ja tarbijakaitset.

Maksevärav

Maksevärav ühendab e-kaubanduse lehe makseteenusega. See aitab lehel töödelda veebimakseid turvaliselt. 

Paysera Checkout on võitnud rohkem kui 13 000 e-poe usalduse tänu taskukohasele hinnakujundusele ja võimekusele vastu võtta makseid erinevates valuutades üle maailma. 

BNPL – osta kohe, maksa hiljem

Osta kohe, maksa hiljem teenus võimaldab sooritada ost kohe ja maksta hiljem väiksemate osamaksetena. See sarnaneb väikelaenuga ja on tavaliselt intressivaba, kui tagasimaksed tehakse õigeaegselt.

E-rahakott

E-rahakott on digitaalne teenus, mis võimaldab teha elektroonilisi tehinguid, nagu internetis ostmine või raha ülekandmine. E-rahakotti saab lisada krediit- või deebetkaardi või siduda selle maksekontoga. See on virtuaalne versioon rahakotist.

NFC – lähiväljaside

NFC-maksetega saate kiiresti ja turvaliselt maksta, viibates oma telefoni või spetsiaalse kaardiga ühilduvat terminali. Neid kontaktivabu makseid kasutatakse laialdaselt poodides ja restoranides ning neid toetavad rakendused nagu Apple Pay, Google Wallet ja Samsung Pay.

POS – müügikoht

Müügikoha (POS) süsteem on tööriist, mida ettevõtted kasutavad müügi haldamiseks, tehingute registreerimiseks ning laoseisu ja kliendiandmete jälgimiseks. See võib olla kassaaparaat, arvutisüsteem või kaasaskantav seade, näiteks tahvelarvuti, ning seda kasutatakse ostetud kaupade või teenuste eest klientide maksete töötlemiseks.

PIS – makse algatamise teenus

Makse algatamise teenus (PIS) on teenus, mis võimaldab kasutajatel maksta veebis otse oma pangakontolt jaemüüjale ilma deebet- või krediitkaardita. Kasutajad annavad teenusepakkujale lihtsalt loa makseprotsessi alustamiseks oma pangast.

PISP – makse algatamise teenusepakkuja

Makse algatamise teenusepakkuja (PISP) on reguleeritud ettevõte, mis alustab turvaliselt kasutajate eest makseid, toimides lülina kasutaja, tema panga ja müüja vahel.

Pangalink

Pangalink toimib sillana teie pangakonto ja muude finantsteenuste vahel. See on loodud teie elu lihtsamaks muutmiseks, võimaldades sujuvat andmete või raha ülekandmist. See on kasulik näiteks automaatsete maksete seadistamiseks, veebitehingute tegemiseks või lihtsalt oma isiklikel rahaasjadel silma peal hoidmiseks.

Virtuaalkaardid

Virtuaalkaardid on digitaalsed krediit- või deebetkaardid, mida kasutatakse veebipoodides ostlemiseks. Nutitelefoni või arvuti kaudu hallatuna genereerivad need elektrooniliselt võtmeandmeid, nagu kaardi number, aegumiskuupäev ja CVV. Need on turvalisemad, kuna ei paljasta teie tegelikke kaardiandmeid.

AML – rahapesu tõkestamine

AML tähistab reegleid, mille eesmärk on takistada kuritegelikust tegevusest saadud vara kasutamist ja omandamist ning ebaseadusliku tulu teket. See regulatsioon aitab finantsasutustel takistada illegaalseid rahaülekandeid.

KYC – tunne oma klienti

Tunne oma klienti (KYC) on tegevus, mida finantsasutused rakendavad oma klientide isiku tuvastamiseks, kontrollides näiteks nende isikut tõendavat dokumenti või finantsajalugu, samuti klientide tegevusest arusaamiseks ning vara päritolu kindlaks tegemiseks. See aitab vältida ebaseaduslikke tegevusi, nagu pettus või rahapesu.

3D Secure

3D Secure on kaarditehingute võrgukaitsefunktsioon. Sellega kinnitab kaardi omanik tehingu, kasutades parooli, sõrmejälge või telefonile saadetud koodi, et vältida pettusi. “3D” viitab kolmele osapoolele: müüjale, kaardi väljastanud pangale ja 3D Secure’i toetavale süsteemi operaatorile.

Chargeback ehk tühistamine

Chargeback ehk makse tühistamine on tagasimakse, mida klient saab nõuda oma maksekaardi väljaandjalt ostu eest, mida ta pole sooritanud või kinnitanud ja mille ta vaidlustab. Näiteks võite taotleda kaardifirmalt makse tühistamist, kui keegi kasutas teie kaarti pettuse teel või teilt võeti vale summa.

Cashback 

Cashback on hüve, mille puhul saate väikese osa oma kulutustest tagasi kas kontokrediidi või rahana. See on nagu allahindlus ostudelt.

SHA ja OUR maksetüübid

Panganduses ja finantstehnoloogias määravad lühendid SHA ja OUR, kes maksab ülekande tehingutasud.

SHA (kulud kahasse) tähendab, et nii saatja kui ka saaja maksavad oma panga tasud – saatja saadab ja saaja võtab vastu.
OUR (täissumma saajale) tähendab, et saatja katab kõik tasud, tagades, et saaja saab täissumma ilma mahaarvamisteta. Saatja maksab kõik teenustasud, mis makse teostamisele rakendatakse.

Finantsteenuseid osutab Paysera LT UAB. Enne teenuste kasutamist tutvuge tingimustega Paysera veebilehel https://www.paysera.ee/v2/et-EE/juriidiline ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Telli siit e-kaubanduse uudiskiri!

E-kaubanduse nädala olulisemate uudiste ja põnevamate lugude uudiskiri!