Kuidas ära tunda armukelmi ja teisi petuskeemitajaid?

Armukelmid ja muud internetipetised peidavad end tihti maski taha.Foto: Shutterstock

Hetk kui avastad, et oled saanud e-kirja kodupanga rahapesu tõkestamise osakonnalt, võib tekitada kerge paanika. Kuid kui sa ei ole hakkama saanud millegi illegaalsega, siis saadeti kiri tõenäoliselt sellepärast, et ollakse mures sinu raha turvalisuse pärast ja nad tahavad lihtsalt aidata. 

Rahapesu tõkestamise (AML – Anti-Money Laundering) teemal ei räägita piisavalt, mistõttu võib see enamikule meist, kes sellega ootamatult kokku puutunud, tunduda veidi hirmutavana või lausa süüdistusena õigusrikkumises. Siiski ei ole AML-i mõte hirmutada või ähvardada neid, kes ei ole korda saatnud midagi seadusevastast. 

AML-spetsialistid võivad ühendust võtta ka juhul, kui on kahtlust arvata, et keegi üritab teilt raha välja petta

Mida teeb rahapesu tõkestamise (AML) osakond?

Lihtsalt öeldes on rahapesu tõkestamise (AML) osakonna eesmärk tagada, et ettevõte järgiks seadusi ja määrusi rahapesu ennetamiseks ja tõkestamiseks ning tabada neid, kes päriselt üritavad raha pesta.

Erinevaid finantsteenuseid üle maailma pakkuva Paysera AML osakond tegutseb selle nimel, et kaitsta kliente pettuste ohvriks langemast ja seeläbi saada kätte finantspetturite andmeid. 

Paysera AML-spetsialistid on koolitatud avastama ja tuvastama kliendi kontol kahtlast tegevust, mille taga võivad olla petturid, kes üritavad kontolt raha välja kanda. Kui tekib väiksemgi kahtlus, et kontol toimetab keegi pahatahtlik võõras, piiratakse tegevust kontol ja selle omanikuga võetakse ühendust. Sellepärast ongi oluline, et kontoga seotud kontaktandmed oleksid alati ajakohased.  

Just sellised need pettused ongi

Kuna petturid muutuvad üha nutikamaks ja petuskeemid keerulisemaks, siis toome mõned näited, et aidata teil läbi näha, kas tegemist võib olla skeemiga, mille lõksu on oht langeda. 

Väga levinud on nn armuskeemid, kus petturid ilmutavad romantilist huvi. Kindel oht on ka see, kui keegi pakub investeerimisvõimalust, mille kasum tundub olevat liiga hea, et olla tõsi. Sageli saadavad petturid erinevate asutuste alt ähvardavas toonis sõnumeid. Näiteks võib teie e-postkasti laekuda ootamatu kiri politseilt, kus ähvardatakse hiigeltrahviga asja eest, mida te pole teinud. Samuti on levinud tööpakkumised, mille sisuks on see, et peate kellegi kolmanda isiku raha enda konto kaudu liigutama. Selline tegevus on aga ebaseaduslik ja teeks teist rahamuula. 

Kahjuks on levinud ka olukorrad, kus inimesi manipuleeritakse laenu võtma kellegi teise jaoks ja raha kolmandale isikule üle kandma. Finantspetturid võivad isegi õpetada nende nimel valetama. Näiteks kui pank või muu finantsasutus küsib kliendilt kahtlaste ülekannete kohta, võib kurjategija skeemi ohvriks langenut survestada tõde varjama. Teades, et rahapesu tõkestamise spetsialistid on nende taktikatega tuttavad, püüavad petturid ohvrit veenda väitma, et raha kantakse üle pereliikmele või sõpradele. 

Ole ettevaatlik! 

Just need eeltoodud näited on ka põhjuseks, miks finantsteenuse pakkuja AML osakond võib võtta teiega ühendust või blokeerida mõne ülekande. See ei tähenda, et te olete midagi ebaseaduslikku teinud, vaid on abinõu selleks, et vältida pettuse ohvriks sattumist. Peamine on olla ise ettevaatlik pakkumiste suhtes, mis kõlavad liiga ahvatlevalt. Olgu see vastupandamatu investeerimisettepanek või veebikosilane – kui pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tõenäoliselt see polegi tõsi. 

Meeles peab pidama ka seda, et ükski mainekas organisatsioon ega asutus ei nõua, et avaldaksite enda kohta tundlikku või privaatset infot. 

Kindlasti ei tohi kunagi oma nimel võtta laenu teistele inimestele, eriti neile, keda te ei tunne. Vältida tuleb kahtlaseid linke, ükskõik kes neid ka ei saadaks. Kui asi tundub kahtlane, võtke ühendust asutuse või teenusepakkujaga tema ametlike kontaktandmete kaudu, mitte kahtlases tekstisõnumis või e-kirjas esitatud kontaktide kaudu.

Finantsteenuseid osutab Paysera LT UAB. Enne teenuste kasutamist tutvuge tingimustega Paysera veebilehel https://www.paysera.ee/v2/et-EE/juriidiline ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Finantsteenuseid osutab Paysera LT UAB. Enne teenuste kasutamist tutvuge tingimustega Paysera veebilehel https://www.paysera.ee/v2/et-EE/juriidiline ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Telli siit e-kaubanduse uudiskiri!

E-kaubanduse nädala olulisemate uudiste ja põnevamate lugude uudiskiri!