Millal on õige aeg lapsele pangakaart teha?

Lapsele pangakaarti tehes tuleb talle kindlasti selgitada rahatarkuse põhitõdesid.Foto: Shutterstock

Igal lapsevanemal tekib ühel hetkel küsimus: millal avada lapsele pangakonto ja võtta kasutusele pangakaart või lasta lapsel arveldada vaid sularahas? Kui pangakonto saab avada kasvõi vastsündinud imikule, siis pangakaardi saab lapsele teha üldiselt siis, kui ta on saanud kooliealiseks. 

Lapsele pangakaardi tegemine võib olla oluline samm rahatarkuse õppimise ja iseseisvaks saamise suunas. Oma pangaarve ja -kaardiga õpivad lapsed, kuidas rahaga ümber käia ja kulutusi kontrollida. Samas ei tohi unustada, et lapsele pangakaarti tehes tuleb vanemal edaspidi jälgida, et laps mõistaks vastutuse suurust. 

Eestis tegutsevad pangad väljastavad pangakaarte lastele, kes on vähemalt kuue aastased. See ei tähenda muidugi, et laps võib seejärel arutult ostlema minna. Kaardiga saavad lapsed teha ikkagi piiratud tehinguid, millele on eelneva vaikiva nõusoleku ja piirangud seadnud vanemad. 

Alati tuleb ka lapsega leppida kokku kaardi kasutamise reeglites. Rääkige läbi, millistel eesmärkidel ja millistes olukordades võib kaarti kasutada ning millised on lubatud ja keelatud tehingud.

Infot selle kohta, milliseid tehinguid laps teeb, näeb lapsevanem lapse konto alt, mis on seotud lapsevanema kontoga. Paljud pangad pakuvad vanematele võimalust seadistada teavitused iga tehingu kohta või jälgida lapse kulutusi mobiiliäppide kaudu.

Kui tihti kanda lapsele taskuraha? 

Hea on lapsega kokku leppida nädala- või päevaraha, et ta õpiks oma kulutusi planeerima ja raha jaotama. Mõttekoht on ka see, kui tihti lapsele taskuraha anda — kas korra kuus või igal nädalal. Nii teab laps, millal tema kontole kokku lepitud summa laekub, ning ta õpib oma kulutusi planeerima ja hajutama. Kord kuus ülekannet teha on küll vanema jaoks mugavam, kuid lapse jaoks võib sellisel juhul olla rahakasutuse planeerimine keerulisem. 

Üks võimalus on seada lapsele igapäevane ja kindlasti ka igakuine kulutuste limiit, millest üle ei ole võimalik minna. 

Lapsel on kindlasti parem kasutada mobiili- ja viipemakseid. Kuna lapsed ostavad enamasti väiksemate summade eest, siis ei küsita neilt ka PIN-koodi. Kui aga PIN-kood tuleb lisada, siis võiks see olla lapsel peas või saab ta seda kiirelt ja lihtsalt vaadata mobiiltelefoni tõmmatud pangaäpist. 

Räägi lapsega pangakaardiga seotud ohtudest

Kindlasti ei tohi PIN-koodi kirjutada kaardi peale või jätta rahakotti, kus see on koos kaardiga – varguse korral on siis pikanäpumeestel pidupäev. Aeg-ajalt tasub lapsele ka meelde tuletada, et oma pangakaarti ei anta teiste kätte. 

Lapsele peab ka rääkima, et kui juhtub, et pangakaart varastatakse või ununeb kaart automaati, siis tuleb sellest kohe vanematele teada anda, kes saavad siis juba edasi tegutseda ja pangaga ühendust võtta. 

Finantsteenuseid osutab Paysera LT UAB. Enne teenuste kasutamist tutvuge tingimustega Paysera veebilehel https://www.paysera.ee/v2/et-EE/juriidiline ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Telli siit e-kaubanduse uudiskiri!

E-kaubanduse nädala olulisemate uudiste ja põnevamate lugude uudiskiri!